Nacionalni park Kopaonik

Na podrucju Kopaonika nalazi se Nacionalni park Kopaonik, proglašen 1981. godine. Nacionalni park Kopaonik obuhvata površinu od 11.810 hektara i predstavlja jedno od najznačajnijih staništa biodiverziteta endemicne flore Srbije.

Nacionalni park Kopaonik zahvata severni i najviši je deo kopaonickog masiva. Visinska diferenciranost podrucja je 1.217 m. Područje Nacionalnog parka nalazi se na teritoriji opština Raška i Brus, dok se zaštitna zona Nacionalnog parka prostire na teritoriji opština Raške, Brusa i Leposavića. Na osnovu prirodnih i kulturnih vrednosti od nacionalnog značaja Kopaonik je proglašen kao prirodno dobro od izuzetnog značaja u i kategoriji. Kanjon Samokovke, Vodopad u Koznici, Lisičija stena, netaknuta priroda Kadijevca, pogled sa Pančićevog vrha ili Orlovog gnezda zvanog Kukavica, hiljadu ledenih izvora i potoka što iznenada kuljaju iz trave.

Područje Nacionalnog parka podeljeno je po stepenima zaštite na prvi, drugi i treći stepen.

Zonom prvog stepena zaštite obuhvaćene su površine sa najočuvanijim staništima retke i ugrožene flore i faune, kao i najvažnija izvorišta. Na tim prostorima su strogo zabranjene sve aktivnosti osim naučno istraživačkih i kontrolisana prezentacija kako ne bi došlo do ometanja prirodnog razvoja i autohtonost prirodnih vrednosti. Pod režimom prvog stepena nalazi se ukupno 1375,2 ha.

Ova strogo zaštićena zona sastoji se od 13 rezervata prirode i 26 prirodnih spomenika, 12 geomorfoloških, 6 geoloških, 8 hidroloških i 15 objekata svrstanih u nepokretna kulturna dobra.