Životinjski svet Kopaonika

Povoljni faktori prirode Kopaonika uslovili su razvoj bogatog i raznovrsnog životinjskog sveta.

Fauna sisara obuhvata oko 40 vrsta sisara. Svoje stanište ovde su našli su vuk,divlja svinja, srna, lisica, zec, šareni tvor, divokoza koji naseljavaju područje Koponika od davnina, uz izuzetak američke ondatre (bizamski pacov ili maskat i pripada porodici hrčaka) koja se uz posrednu pomoć čoveka, nastanila pre 40 godina uz dolinu Ibra i vodotoke severoistočnog podgorja Kopaonika. .

Fauna ptica je najbrojnija preživela vrsta životinjskog sveta na Kopaoniku, jer pretpostavlja se da ptice nisu strogo vezane za vegetacione i klimatske zone. Sa periodom od 19.veka do danas zabeleženo je 180 vrsta ptica na području Kopaonika. Stvaran broj koji se mogu sresti na ovim prostorima je i veći, oko 210 vrsta. Zbog nestanka nekoliko nekadašnjih gnezdarica, broj vrsta koje su svile gnezdo na ovoj planini se kreće oko 115. Najviše se ističe balkanska ušata ševa. Karakteristične gnezdarice šuma Kopaonika su još i: osičar, orao zmijar, uralska sova, gaćasta kukumavka, planinski detlić, troprsti detlić, leštarka, mala muharica, šumski zviždak, planinska senica, planinska ševa, drozd kamenjar, jarebica kamenjarka, planinski popić. Na stenovitim liticama i u kanjonima reka gnezde se suri orao, sivi soko i buljina. Predele sa livadama i voćnjacima naseljavaju prdavac, ćuk, pupavac, rusi svračak, šumska ševa, senica šljivarka, strnadica vinogradarka. U NP Kopaonik je 105 vrsta ptica stavljeno pod zakonsku zaštitu Uredbom o zaštiti prirodnih retkosti na teritoriji Srbije.

Fauna dnevnih leptira. Kopaonik spada medju najbogatije planine Balkanskog polustrva sa ovom grupom insekata. Balkansko poluostrvo ima 290 vrsta dnevnih leptira tako da 138 vrsta Kopaonika čini 47,5 % ukupne faune Balkanskog poluostrva. Za Srbiju je poznato da ima 194 vrste u svojoj fauni, tako da kopaoničke vrste čine 71% od tog broja. Kopaonik je jedini poznati lokalitet na kome je nađena endemična i reliktna vrsta dnevnog leptira Colias balcanica Rebel (Kavkaski žutać) i predstavlja strogo zaštićenu vrstu.

Kopaonik ne raspolaže velikom raznolikošću gmizavcima. U proteklom periodu je istraživanjima utvrđeno prisustvo 9 vrsta vodozemaca ( neke vrste žaba, daždevnjak,mrmoljak..) i 12 vrsta gmizavaca (poskok,smuk, šarka, zelembać…). Sa izuzetkom tri zaštićene vrste žaba roda Rana, kao i poskoka (Vipera ammodytes), ostalezaštićene vrste nalaze se na prilozima Pravilnika o proglašenju i zaštiti strogo zaštićenih i zaštićenih divljih vrsta biljaka, životinja i gljiva.

Hladni i brzi vodotoci bogati kiseonikom, čija su dna prekrivena kamenjem i krupnijim šljunkom su uslovi koji pogoduju za život potočnoj pastrmki. Potočna pastrmka- Salmo trutta ,sa izraženim slatkovodnim migracijama u toku ishrane, a posebno u periodu mresta. Potočna pastrmka se u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode, nalazi na listi „ zaštićenih divljih vrsta“,a njena zaštita, upravljanje, lov, korišćenje i unapredjivanje populacija uredjuju se propisima iz oblasti ribarstva.